Nowości z branży informatyki sprzętu i oprogramowania Windows XP, Windows 7 , Windows 8 i Windows 8.1 a także Linux
wtorek, 29 kwietnia 2014
Motorola Moto X +1
Motorola Moto X +1 z ekranem 5.2" 1080p i 12MP aparatu może być już wkrótce
Moto X wkrótce może mieć większy, szybszy, silniejszy brat
Esat Dedezade
28 kwietnia 2014 15:04
Follow @ https://twitter.com/ @ esatdedezade
Nazwany Moto X najlepszy telefon Motoroli nigdy nie był produkowany, dlatego jesteśmy zadowoleni, aby zobaczyć jego następcy pogłoski pojawiają się w Internecie.
Roboczo nazwany Moto X +1 pojawił się benchmarku strona GFX, z numerem modelu XT912A. Chociaż jest identyczne, do istniejącego Moto X, jest specyfikacja, która wskazuje, że patrzysz na nowszy, lepszy telefon.
Na początek, specyfikacje wskazują na 1080p 5.2" i czterordzeniowy procesor Snapdragon 800
To duży skok w górę, na ekranie 4.7" i dwurdzeniowy procesor w bieżącym modelu Moto X. Nowe specyfikacje powinny zadowolić fanów Androida , mimo że nie w tym najnowszy procesor Snapdragon 801 znalezionych w HTC One (M8), Samsung Galaxy S5 i Sony Xperia Z2.
Prawdopodobnie 1.7GB pamięci wskazuje na 2 GB pamięci RAM, podczas gdy kamera 12MP może potencjalnie jest lepsza niż średnia 10MP w Moto X, który oferowany był dobry (ale nie wybitne).
Moto X została pochwalona przez fanów Androida w dużej mierze za uzyskanie z Androida tylko kilka naprawdę przydatnych usprawnień, jak zawsze padło na Google - aktywowane głosem wyszukiwania i Aktywne powiadomienia, które pokazują się szczegółowe ważne powiadomienia, gdy jest w gotowości.
To będzie interesujące zobaczyć, czy Motorola będzie trzymać się tej samej formule minimalistycznej, zważywszy, że to jest teraz własnością firmy Lenovo, która lubi się bić na trochę więcej na jego dostosowanie Androida do urządzeń.
To wszystko, co mamy teraz, ale musimy utrzymać się w cierpliwości, jak i kiedy nam się go zdobyć.
[ GFX Ławka przez CNET ]
Tablet Lenovo ThinkPad 10
10 calowy łupek wyciekł z australijskiej strony Lenovo przed oficjalną premierą
Tablet Lenovo ThinkPad 10
Sam Kieldsen28 kwietnia 2014 11:37 amFollow @ https://twitter.com/ @ samkieldsen
System Windows 8.1 wyposażone ThinkPad 10 pojawił się na australijskiej stronie Lenovo w weekend , opisany jako " gotowe " biznes model " pełny doświadczenia PC" oraz wymienione jako " wkrótce " .
Nie cena jest wymieniana, lecz specyfikacja :
rozdzielczość 1920 x 1200 na ekranie 10.1in ; 1.6GHz quad-core Intel Atom CPU ; do 128 GB pamięci ; 8MP kamera z tyłu ; i2MP skierowana do przodu kamery . Będzie opcja 4G LTE , zbyt .
Jest on kompatybilny z szeroką gamą akcesoriów , w tym klawiatury, stacji dokującej tabletu i rysika Digitizer Pen .
Czekamy na zapowiedź daty premiery europejskiej i cennika wkrótce. Chcemy postawić duży plus , że jest tańsze niż firmy Microsoft.
Sam Kieldsen28 kwietnia 2014 11:37 amFollow @ https://twitter.com/ @ samkieldsen
System Windows 8.1 wyposażone ThinkPad 10 pojawił się na australijskiej stronie Lenovo w weekend , opisany jako " gotowe " biznes model " pełny doświadczenia PC" oraz wymienione jako " wkrótce " .
Nie cena jest wymieniana, lecz specyfikacja :
rozdzielczość 1920 x 1200 na ekranie 10.1in ; 1.6GHz quad-core Intel Atom CPU ; do 128 GB pamięci ; 8MP kamera z tyłu ; i2MP skierowana do przodu kamery . Będzie opcja 4G LTE , zbyt .
Jest on kompatybilny z szeroką gamą akcesoriów , w tym klawiatury, stacji dokującej tabletu i rysika Digitizer Pen .
Czekamy na zapowiedź daty premiery europejskiej i cennika wkrótce. Chcemy postawić duży plus , że jest tańsze niż firmy Microsoft.
Windows 8 na kwartał legalnie
Jak zdobyć darmową 270-dniową licencję Windows 8?
Prezentowany poniżej sposób można stosować bez obaw - jest całkowicie legalny. W pierwszej kolejności pobieramy system operacyjny z tego miejsca i instalujemy go na naszym komputerze. Jest to wersja testowa Windows 8.1 Enterprise, która nie wymaga podawania żadnego klucza. Domyślnie działa przez 90 dni od momentu instalacji.
Po tym czasie dostęp do systemu zostanie ograniczony. Istnieje jednak sposób, aby wydłużyć licencję o kolejne 180 dni. W tym też celu naciskamy prawym przyciskiem myszki na przycisk Start i wybieramy „Wiersz poleceń (administrator)” - „Command Prompt (Admin)”.
System OS X for free
System OS X w wersji beta dostępny za darmo dla wszystkich!
Od teraz każdy chętny użytkownik może za darmo testować wersję beta systemu OS X. Wystarczy, że zgłosi chęć uczestnictwa na specjalnie do tego przygotowanej stronie.
Oczywiście wyrażając zainteresowanie musimy zaakceptować regulamin, który prawdopodobnie nie zmienił się drastycznie w stosunku do wcześniejszego. Jedyną różnicą jest brak wymogu posiadania konta deweloperskiego, a co za tym idzie - brak jakichkolwiek opłat.
Wczesne wersje systemu OS X są udostępniane w celach testowych. Użytkownicy uczestniczący w becie mogą zgłaszać znalezione błędy oraz sugestie bezpośrednio do deweloperów.
Źródło: Apple,
poniedziałek, 28 kwietnia 2014
Bedzie znów Menu Start w windows 8
Wiemy, kiedy Menu Start powróci do Windowsa
WZOR, znany w środowisku Microsoftu z udostępniania najnowszych wersji jeszcze nie wydanych systemów operacyjnych, dowiedział się, że Menu Start zadebiutuje jesienią bieżącego roku. Wtedy też system Windows 8 powinien stać się jeszcze bardziej przyjazny dla klasycznych użytkowników, korzystających z klawiatury i myszki.
Niestety nie wiadomo, w jakiej formie aktualizacja ma się pojawić. Microsoft może ją wydać jako Windows 8.2 lub Windows 8.1 Update 2. Niezależnie jednak od nazewnictwa - uaktualnienie wprowadzi wiele dobrego dla urządzeń bez dotykowego ekranu.
Menu Start nie powróci jednak w klasycznej formie, jaką znamy z poprzednich systemów Microsoftu. Będzie ono zawierać listę wszystkich zainstalowanych programów (jak dotychczas). Obok pojawią się jednak kafelki z dobrze znanymi aplikacjami w wersji modern. Szerzej na ten temat można przeczytać wtym miejscu.
Źródło: WZOR, Neowin
OnePlus One nowy lepszy smartfon
OnePlus One trafia do sprzedaży!
OnePlus One to urządzenie z najwyższej półki. Specyfikacja tego telefonu może bezproblemowo konkurować ze wszystkimi znanymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Smartfon cechuje się następującymi parametrami:
4-rdzeniowy processor Qualcomm Snapdragon 801 2.5GHz
Układ graficzny Adreno 330
3 GB pamięci RAM
16 lub 64 GB przestrzeni (w zależności od wersji)
Bateria o pojemności 3100 mAh
5,5-calowy wyświetlacz (1920 x 1080 pikseli), 401 PPI
Na pokładzie znajdziemy również dwa aparaty fotograficzne - tylny o rozdzielczości 13 Mpix potrafiący nagrywać filmy w rozdzielczości 4K oraz przedni (5 Mpix) z szerokokątnym obiektywem, idealnym do zdjęć typu „selfie”.
Telefon będzie oczywiście obsługiwał łączność 4G. Niestety na pokładzie zabraknie slotu na karty microSD. Sprzęt dostępny będzie w dwóch wersjach kolorystycznych - białej oraz czarnej z możliwością dokupienia oddzielnej tylnej klapki - wykonanej np. z bambusa.
Całość zostanie oparta na systemie CyanogenMod 11S - czyli modyfikacji bazującej na najnowszym Androidzie 4.4 KitKat. Producent zapewnia, że będzie dostarczał najnowsze oprogramowanie przez następne dwa lata.
Na koniec pozostawiliśmy najważniejszą informację - cenę. OnePlus One został wyceniony w Europie na 269 euro (za wersję z 16 GB pamięci) oraz 299 euro (wersja z 64 GB pamięci). Za taką sumę nie kupimy żadnego smartfona o podobnej specyfikacji i możliwościach. Niestety aktualnie sprzęt ten jest niedostępny na terenie naszego kraju. Sprzedaż będzie się prawdopodobnie odbywać wyłącznie na specjalne zaproszenie.
Źródło: OnePlus
Windows 9 już wkrótce
Windows 9 będzie darmowy?
Informacje pochodzą od osoby o nicku WZOR, która w przeszłości wielokrotnie udowodniła, że jej źródła związane z Microsoftem są trafne. Według nich Windows 9 będzie zawierać pełnoprawny, „klasyczny” przycisk Start wyłącznie w wersji na urządzenia bez dotykowego ekranu. W przypadku wyświetlacza obsługującego dotyk przycisk Start zostanie zaimplementowany na nieco innych zasadach. Niestety aktualnie nie poznaliśmy szczegółów na ten temat. Wiemy jedynie, że całość została ochrzczona jako interfejs Metro 2.0.
WZOR pisze również, że wszystkie doniesienia na temat „darmowości” nowego Windowsa nie są ze sobą zgodne. Następnie dodaje, że w każdej plotce jest ziarno prawdy. Trudno cokolwiek z tego wywnioskować. Microsoft prawdopodobnie wciąż nie podjął decyzji odnośnie opłat, jakie będzie pobierał w przypadku kolejnych „Okienek”.
Dowiedzieliśmy się również kilku informacji na temat Windows Cloud, czyli systemu wbudowanego w BIOS. Dystrybucja ta miałaby być w pełni oparta na usługach działających w chmurze. W przypadku braku dostępu do internetu Windows Cloud oferowałby wyłącznie najbardziej podstawowe funkcje (coś na wzór edycji Windows Starter). Opłata za dostęp do wszystkich usług będzie prawdopodobnie naliczana w formie abonamentu.
Oczywiście należy mieć na uwadze, że każda z powyższych informacji nie została oficjalnie potwierdzona przez Microsoft.
Źródło: Winbeta
Think SSD
W ciągu kilku ostatnich lat dyski SSD z narzędzi dla profesjonalistów stały się standardowym nośnikiem danych. Wraz z postępem technologii, dyski półprzewodnikowe przekroczyły prędkość 6 Gb/s, czyli maksymalną dla interfejsu SATA 3.0. Rozwiązaniem, które pozwala na zlikwidowanie „wąskiego gardła” jest interfejs PCI Express (PCIe).
Czym jest PCIe?
Magistrala PCI Express została zaprojektowana tak, aby być jak najbardziej uniwersalną. Płyty główne wyposażone są w sloty o różnej długości, w których umieszcza się karty, wykorzystujące określoną liczbę linii. Przykładowo, karta z dwiema liniami pasuje do slotu PCIe x2, ale możemy ją umieścić także w slotach x4, x8 i x16. Najdłuższe z nich są wykorzystywane przez wydajne karty graficzne, te krótsze zaś, przez urządzenia nie wymagające dużego transferu danych, np. karty dźwiękowe. To, jak dużo danych jest przesyłanych przez linie, zależy od ich ilości oraz generacji PCI Express (v1.X: 250MB/s, v2.x: 500MB/s, v3.0: 985MB/s). Kolejne wersje interfejsu są kompatybilne wstecz, co oznacza, że są w stanie obsłużyć również starsze karty. PCIe, w przeciwieństwie do SATA, obsługuje transmisję dwukierunkową, dzięki czemu przekaz danych odbywa się jednocześnie w obie strony.
PCIe zaletą dla SSD
Czym więc jest PCIe dla SSD? Jako przykładu, użyjmy dysku Plextor M6e. Dysk wyposażono w złącze PCI Express 3.0 x2, więc pasuje do slotu x2, x4, x8 i x16 oraz jest kompatybilny ze starszymi wersjami PCIe. Większość płyt głównych posiada wersję PCIe 2.0 lub 3.0, co oznacza, że slot, do którego pasuje dysk jest w stanie, teoretycznie, przesyłać dane o prędkości do 1 GB/s (2 x 500 MB/s), czyli dużo więcej niż maksymalna szybkość odczytu dysku Plextor M5 Pro Xtreme (ok. 550 MB/s).
Ewolucja: Plug-and-play
Dyski SSD na PCIe nie są całkowicie nowym rozwiązaniem, jednak poprzednie wersje tych urządzeń często wymagały odpowiednich sterowników, co powodowało, że były kłopotliwe w użytkowaniu. Plextor rozwiązał ten problem, dostosowując M6e do technologii Plug-and-play. Dysk używa sterowników AHCI, które są zintegrowane z systemami operacyjnymi Windows i Linux. Dodatkowo, Plextor M6e współpracuje zarówno z UEFI, jak i ze starszym BIOS.
Kurczące się rozmiary kart PCIe
Niektóre obudowy komputerów zbudowane zostały tak, że wymagają od kart PCIe dopasowania do rozmiarów HHHL (Half-Height, Half-Length). Starsze dyski SSD nierzadko były większe gabarytowo i często wymagały odpowiednich obudów. Plextor M6e używa standardu HHHL, jest więc dopasowany do każdego rodzaju komputera PC.
Wnioski
Zmiana magistrali z SATA 6 Gb/s na PCI Express pozwala nowym generacjom dysków SSD osiągnąć wyższy poziom wydajności. Uniknięcie „wąskiego gardła” pozwoliło na ok. 50-procentowy wzrost szybkości w stosunku do urządzeń podłączanych za pomocą SATA. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości zastosować łącze PCI Express, wykorzystujące większą ilość linii.
Autor: Plextor (www.plextor.com)
Dr. Dre coś na Uszy
Dr. Dre wciąż zaskakuje
Marki Beats by Dr. Dre nie trzeba już nikomu rekomendować.
Konstruktorzy z Beats nie ustają w pracach nad dążeniem do doskonałości. Ciągle stawiają sobie kolejne wyzwania aby sprostać oczekiwaniom klientów. Tak właśnie stało się z modelem Studio, który w wersji Wireless jest lżejszy, mocniejszy, wygodniejszy - lepszy. Nowy model otrzymał również mocniejszy i bardziej komfortowy pałąk oraz bardziej miękkie wyściółki muszli, które powodują elastyczne dopasowanie.
Przy projektowaniu wszystkich słuchawek Beats konstruktorom przyświecała idea aby grały one tak głośno jak to tylko możliwe. Jednak w nowych Studio pomyślano także o ciszy. Dlatego zastosowano w nich nowy system ANC (Adaptive Noise Canceling), który pomaga blokować zewnętrzne hałasy. System ten może być bardzo przydatny w miejskim chaosie lub obcowaniu z wyjątkowo uciążliwymi sąsiadami. ANC działa w dwóch trybach adaptacyjnego usuwania szumów. Jeden tryb przeznaczony jest do słuchania muzyki i oferuje "zrównoważony" poziom redukcji szumów między muzyką i środowiskiem, a drugi tryb daje silniejszą redukcję szumów, kiedy po prostu chcemy odciąć się od świata.
Studio mają również ulepszone oprogramowanie DSP (Digital Signal Processor) nazwane Beats Acoustic Engine, które powoduje wrażenie słuchania muzyki na żywo.
W nowych Studio Wireless gruntownie przemyślano kwestię zasilania. Zamiast używać tradycyjnych baterii wbudowano akumulator, który w trybie bezprzewodowym pozwala na 12 godzinne działanie oraz 20 godzinne przy zastosowaniu kabla. Akumulator można ładować przy użyciu zwykłego kabla micro USB. Dodatkowo słuchawki są wyposażone w funkcję Auto On/Off, która zapobiega marnowaniu energii oraz we wskaźnik naładowania akumulatora.
Producent zapewnia poprawne działanie słuchawek przy połączeniu Bluetooth w promieniu aż 10 metrów, a to z pewnością wystarczy aby móc swobodnie zająć się domowymi sprawami słuchając jednocześnie muzyki.
- Jesteśmy przekonani, że nowe Beats Studio Wireless zostaną dobrze przyjęte i docenione przez klientów. Słuchawki te są kwintesencją doświadczeń marki Beats w segmencie Premium audio, a dodatkową korzyścią jest „wolność od przewodów” bez narażania dźwięku na straty – mówi Maciej Kramer, kierownik marketingu w Hama Polska.
Na polskim rynku słuchawki Beats Studio Wireless oferowane są w trzech kolorach: czarnym, czarnym matowym i tytanowym.
Sugerowana cena detaliczna to 1599,00 PLN
Smartfon dual SIM od 3Q
3Q, szwajcarski producent elektroniki użytkowej, poinformował o wprowadzeniu na rynek niedrogiego smartfona z 4” wyświetlaczem i Androidem Jelly Bean na pokładzie. Wyposażony w dwurdzeniowy procesor oraz możliwość obsługi dwóch kart SIM jest ciekawą alternatywą dla osób, które na co dzień korzystają z dwóch numerów komórkowych.
Słuchawka 3Q S z 4” wyświetlaczem wyposażona została w dwurdzeniowy procesor Mediatek MTK 6572. Procesor taktowany częstotliwością 1,2 GHz, posiada 512 MB pamięci RAM i 4 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozbudowy o kolejne 32 GB (karta microSD). Ekran o rozdzielczości 800X480 oferuje wyraźny obraz i nasycone kolory.
System Android 4.2 umożliwia pełną multimedialną rozrywkę w tym odtwarzanie plików wideo i audio, dostęp do Google Play, obsługa poczty email itp. Telefon posiada 2 kamery: 0,2 Mpix (front) i 3 Mpix. Obok tego znajdziemy moduł Bluetooth 4.0, GPS, a także moduł Wi-Fi. Złącze audio w standardzie 3,5 mm umożliwia wykorzystanie klasycznych, stereofonicznych słuchawek.
Produkt objęty jest 2 letnią gwarancją, a sugerowana cena detaliczna wynosi 499 zł.
Specyfikacja:
- Ekran: 4, 800x480 OGS
- Procesor: 1,2 GHz, Dual Core, Mediatek MTK 6572
- System: Google Android 4.2
- Pamięć RAM: 512 MB
- Pamięć FLASH: 4 GB
- WiFi 802.11b/g/n
- Częstotliwości: GSM: GSM850 / GSM900 / DCS1800; PCS1900; WCDMA: 850/2100MHZ (850/1900/2100)
- Dual Sim
- Kamera 0,3 MP (frontowa) / 2,0 MP (tył)
- Gniazdo 3.5mm Stereo, Micro USB, slot kart SD, 2 x slot na karty SIM
- Akumulator 1400 mAh
- Waga 115 g
- Wymiary: 62 x 125 x 8.9 mm
O firmie 3Q
3Q, to szwajcarski lider w produkcji elektroniki użytkowej i akcesoriów. Wiedza nabyta przez lata doświadczeń w produkcji mobilnych rozwiązań, szwajcarskie standardy oraz wysokiej jakości materiały sprawiają, że do klienta trafia innowacyjny produkt o nietuzinkowym designie i perfekcyjnym wykonaniu.
Wszystkie produkty 3Q podlegają ścisłej kontroli jakości. Jest to możliwe m. in. dzięki ścisłej współpracy z wiodącymi producentami podzespołów, jak: Qualcomm, Rockchip, NVIDIA, Toshiba czy Samsung. Umowy z czołowymi producentami pozwalają na bezpośrednie dostawy komponentów do zakładów produkcyjnych 3Q w różnych regionach świata.
Centrum rozwoju i działania firmy mieści się w Szwajcarii, a główne fabryki znajdują się w Shenzhen, na Ukrainie w Czechach i Rosji. Firma posiada swoje biura sprzedaży w Hong Kongu, Dubaju, Moskwie, Delaware, Austrii i Ukrainie zaś centra logistyczne znajdują się w Dubaju, Moskwie, Miami, Pradze i Amsterdamie
.
Program naprawy iPhone'ów 5 - wadliwy przycisk
Jak podaje Apple, niewielki odsetek iPhone'ów 5 wyprodukowanych do kwietnia 2013 roku, ma wadę fabryczną polegającą na problemach z przyciskiem uśpienia. Czasem przycisk w ogóle nie reaguje lub działa, ale z przerwami. Dlatego firma z Cupertino uruchomiła program darmowej naprawy swoich smartfonów.
Aby dokonać naprawy, najpierw posiadacz wadliwego egzemplarza musi sprawdzić czy jego iPhone kwalifikuje się do nowego programu. Żeby to zrobić, należy wpisać numer seryjny urządzenia na stronie Apple. W przypadku smartfonów, które nie są objęte programem, a mimo to mają problemy z feralnym przyciskiem, najprawdopodobniej Apple uzna, że jest to spowodowane przez niewłaściwe użytkowanie i za naprawę trzeba będzie zapłacić.
Jeżeli weryfikacja przebiegnie prawidłowo, należy zanieść smartfona do Apple Store lub autoryzowanego serwisu. Naprawa powinna potrwać od czterech do sześciu dni. Lepszym rozwiązaniem wydaje się oddanie iPhone'a do sklepu Apple, ponieważ w tym wypadku klientowi przysługuje prawo otrzymania w zastępstwie takiego samego modelu, ale wyposażonego jedynie w 16 GB pamięci. Przed oddaniem urządzenia do naprawy, zalecamy wykonanie kopii zapasowej danych się na nim znajdujących. Można to zrobić za pomocą iTunes lub iCloud.
Program naprawy ruszył dzisiaj w USA i Kanadzie. W Polsce zostanie uruchomiony drugiego maja i obejmie urządzenia, od których zakupu nie minęły jeszcze dwa lata.
Źródło: Neowin
Aplikacje z Google Play i bitcoin
Google ma wyraźny problem ze sprawdzaniem nowych aplikacji znajdujących się w swoim sklepie. Przykłady można mnożyć, ale ostatni przypadek wskazuje na naprawdę duże zaniedbanie wyszukiwawczego giganta.
Ilość aplikacji w sklepie Google Play może przyprawić o zawrót głowy, choć zdecydowana większość z nich to tysiące odmian latarek czy animowanych tapet. Właśnie programów tego drugiego typu dotyczyć ma problem z kopaniem bitcoinów.
75-calowe monstrum 4K made SAMSUNG
75-calowe monstrum 4K prosto od Samsunga!
HU7500 dostępny będzie w kilku różnych rozmiarach - 48, 55, 65 i 75 cali. Każdy z nich będzie oczywiście obsługiwał rozdzielczość 4K - 3840 x 2160 pikseli. Telewizor ten został wyposażony w funkcję skalowania do rozdzielczości Ultra High Definition, dzięki czemu każdy program i film będzie wyświetlany w trybie 4K. Sprzęt przekonwertuje także tradycyjny obraz 2D na 3D, zapewniając dodatkowe wrażenia podczas oglądania.
Najnowszy model to także multum autorskich technologii Samsunga. Digital Noise Filter oraz Digital Clean View zagwarantują brak cyfrowych zakłóceń, a dynamiczny kontrast Mega DCR oraz Clean Motion Rate o współczynniku 1000 Hz zapewni odpowiednią ostrość w każdej sytuacji.
Algorytm UHD Dimming zadba natomiast o odpowiednią optymalizację obrazu pod kątem wyświetlania czerni i kontrastu. Wszystkie technologie działają niesamowicie wydajnie dzięki 4-rdzeniowemu procesorowi, który znalazł się na pokładzie HU7500.
Przeobrażeniu uległ również interfejs SmartHub 2014, oferujący dostęp do szeregu aplikacji, wideo na życzenie czy chociażby stacji radiowych. Ponadto telewizor został wyposażony w moduł Wi-Fi Direct, który pozwala nie tylko nawiązać połączenie z internetem, ale również bezpośrednio z innym urządzeniem - np. smartfonem czy tabletem.
HU7500 posiada również ciekawą funkcję Multi Screen, która pozwala wyświetlać na ekranie obraz z czterech źródeł jednocześnie. Opcja szczególnie przydatna w momencie, gdy z telewizora chce skorzystać większa ilość osób.
Samsung Smart TV 3D HU7500 będzie dostępny w sugerowanych cenach detalicznych: UE55HU7500 - 11 499 zł, UE65HU7500 - 16 999 zł.
Źródło: Samsung
Nielegalne serwisy w Rosjii
Skype, Facebook, Gmail mogą stać się nielegalne w Rosji
O co tak właściwie chodzi? Nowe prawo wymusza na operatorach dużych serwisów, aby dane na temat rosyjskich użytkowników były przechowywane na serwerach, które znajdują się na terenie Rosji. Dzięki temu rosyjski rząd będzie mógł się do nich w razie potrzeby bezproblemowo dostać.
Na przystosowanie się do nowego prawa serwisy mają zaledwie pół roku. Jeżeli po tym czasie w Rosji nie pojawią się stosowne serwery, rząd uzna usługę za nielegalną. Dostawcy internetu będą zmuszeni do blokowania takich portali, a jedyną alternatywą dla internautów będzie VPN.
Nowe prawo daje Rosji jeszcze większe możliwości kontrolowania przepływu informacji w internecie. To kolejny krok w stronę słynnego Wielkiego Brata i orwellowskiego Roku 1984.
Źródło: Neowin
Kolejna krytyczną luka w zabezpieczeniach Internet Explorer
Znaleziono kolejną krytyczną lukę w zabezpieczeniach Internet Explorer
Wykryta luka dotyczy Internet Explorera w wersji od 6 do 11, jednak ataki wykorzystujące nową dziurę koncentrują się przede wszystkim na wersjach 9-11, czyli trzech najnowszych.
Według danych dostarczonych przez NetMarket Share, trzy ostatnie wersje przeglądarki Internet Explorer są na całym świecie zainstalowane na około 25% komputerów. Oznacza to, że jedno urządzenie na cztery możliwe jest podatne na atak wykorzystujący właśnie wykrytą lukę.
Cyberprzestępcy do ataku wykorzystują technologię Adobe Flash i poprzez nią zajmują niewielką część pamięci, która właśnie została „uwolniona” przez system. W ten sposób są w stanie obejść zabezpieczenia i zdalnie wykonać kod, który w normalnych warunkach byłby niedozwolony.
Microsoft jest świadomy zagrożenia i pracuje nad stosowną poprawką, która zostanie wdrożona w trybie natychmiastowym. Użytkownikom tej przeglądarki zaleca się wyłączenie Adobe Flash oraz włączenie rozszerzonego trybu chronionego w ustawieniach Internet Explorer.
Łatka powinna pojawić się w przeciągu najbliższych dni. Microsoft prawdopodobnie nie załata problemu w wersjach przeglądarki przeznaczonej na porzucony już Windows XP. Użytkownicy tego systemu muszą zadbać o bezpieczeństwo na własną rękę. Zaleca się między innymi skorzystanie z innej przeglądarki internetowej, np. Mozilla Firefox, Opera czy Google Chrome.
Niebezpieczne aplikacje na Androida
Aplikacje na Androida potajemnie wydobywają Bitcoiny
Firma Lookout wykryła w ostatnim tygodniu, że kilka aplikacji znajdujących się w sklepie Google Play wykorzystuje moc procesora urządzenia mobilnego do potajemnego wydobywania Bitcoinów.
Złośliwy kod o nazwie BadLepricon został zawarty w szeregu aplikacji oferujących zestaw tapet na pulpit. Malware jest trudny do wykrycia ze względu na fakt, iż został on zaprojektowany w taki sposób, aby nie wykorzystywać pełnej mocy urządzenia mobilnego, przez co użytkownik nie zauważa żadnej podejrzanej aktywności.
Microsoft nie ma dołka finansowego
Microsoft ma niezłe wyniki finansowe w tym roku. Najwięcej zarabia na firmach
W pierwszym kwartale 2014 roku Microsoft zanotował przychody na poziomie 20,4 mld dol. To dobra wiadomość dla giganta z Redmond, gdyż taki wynik zgadza się niemal idealnie z założonym planem, który wynosił 20,39 mld dol. Zysk firmy może cieszyć jej właścicieli, bowiem to aż 6,97 mld dol.
Choć jest to dobry rezultat, to jednak warto odnotować, iż nieco niższy niż w analogicznym okresie 2013 roku. Jeżeli dokładnie przyjrzymy się przychodom firmy, okaże się, że Microsoft zarabia najwięcej na produktach i usługach dostarczanych różnym firmom. Przychody w tym segmencie powiększyły się 7 proc. i uplasowały się na poziomie 12,23 mld dol. co stanowi około 60 proc. całości. Warto zwrócić uwagę, na olbrzymi sukces dwóch produktów. Przychody z Office 365 dla firm oraz chmury Azure urosły odpowiednio o 100 oraz 150 procent. Sprzedaż licencji na Windowsa również może zadowalać szefów giganta z Redmond, gdyż zarobili z tego tytułu o 11 proc. więcej pieniędzy.
Oczywiście w dzisiejszym świecie bardzo duże znaczenie ma również rynek zwykłych konsumentów. W tym wypadku na pewno należy odnotować, iż 4,4 mln osób zakupiło już licencję na Office 365 Home. To znaczy, iż ta liczba wzrosła w ciągu kwartału o milion klientów. Choć Microsoft cały czas pozostaje w tyle za swoim rywalem na rynku konsol, to jednak udało się sprzedać około 1,2 mln egzemplarzy Xbox One oraz 800 tys. Xbox 360. Tablety Microsoft Surface osiągnęły wynik 500 milionów dolarów przychodu. To wzrost na poziomie 50 proc. Nawet nie cieszący się u nas zbytnią popularnością Bing zanotował większe zyski.
Czy te wyniki oznaczają, iż Microsoft może się już czuć pewnie w starciu z konkurencją? Nie do końca. Firma na pewno będzie chciała wzmocnić swoją pozycję na rynku usług i urządzeń mobilnych. Bardzo duże znaczenie będą tutaj miały wyniki kwartalne Nokii, z jej smartfonami opartymi na Windows Phone.
Źródło: pcworld.com / Zdjęcie: teksnip101.com
Unreal Engine 4 już ze wsparciem dla Linuksa i next-genów
Unreal Engine to jeden z najbardziej popularnych silników graficznych, na którym powstały takie gry, jak Gears of War, seria Batman czy Mass Effect. Jego twórcy - firma Epic Games, wciąż rozwija swój produkt, aby był jak najbardziej konkurencyjny. Najnowsza aktualizacja wprowadza natywną obsługę Linuksa oraz wsparcie dla konsol nowej generacji.
Studio Epic Games wydało pierwszą aktualizację do jeszcze świeżego silnika graficznego - Unreal Engine 4. Wersja 4.1 wprowadza ogromne zmiany dla deweloperów. Najważniejszą z nich jest natywna obsługa Linuksa, dzięki czemu twórcy za pomocą tego narzędzia mogą projektować gry na platformę open-source’ową. Jest to dobra wiadomość dla firmy Valve w związku z systemem SteamOS, który jest jedną z dystrybucji Linuksa.
Unreal Engine 4.1 wprowadza również możliwość tworzenia gier na konsole nowej generacji - Xbox One oraz PlayStation 4. Ponadto deweloperzy będą mogli zaimplementować obsługę okularów wirtualnej rzeczywistości od Sony (Project Morpheus).
Najnowsza aktualizacja jest dostępna dla wszystkich deweloperów, którzy wykupili stosowny abonament. Przypominamy, że ten od niedawna oferowany jest w niezwykle atrakcyjnej cenie.
Opisywana powyżej aktualizacja silnika graficznego dla graczy oznacza jedno - jeszcze więcej gier na Linuksa.
Źródło: Gamasutra
Windows XP dał zyski dla Panów z Redmond
Na zakończeniu wsparcia Windows XP najwięcej zyskał... Windows 7 czy może już 8.1??
Koniec wsparcia systemu Windows XP to w ostatnim czasie temat numer 1 związany z Microsoftem. Gigant z Redmond jeszcze przed magiczną datą 8 kwietnia informował o niebezpieczeństwie pozostania z 12-letnim systemem. Jako alternatywę podawał najnowszą platformę - Windows 8.1. Tymczasem użytkownicy chętniej wybierają nieco starsze rozwiązanie.
Mowa tu oczywiście o Windows 7. Firma Lenovo, która aktualnie radzi sobie najlepiej na rynku notebooków, notując ciągły wzrost sprzedaży, informuje, że koniec wsparcia Windowsa XP faktycznie przyczynił się do wzmożonej sprzedaży nowych komputerów. Mimo wszystko użytkownicy chętniej wybierają Windows 7, a nie jak proponuje Microsoft - Windows 8.1.
Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Najważniejszym z nich jest jednak interfejs systemu operacyjnego. Użytkownicy, którzy od wielu lat korzystali z Windows XP, dość szybko odnajdą się w popularnej „Siódemce”, gdzie poszczególne opcje rozlokowano w podobnych miejscach. W Windows 7 występuje również klasyczne menu Start, czego nie można powiedzieć o Windows 8.
Przypominamy, iż menu Start w systemie Windows 8.1 pojawi się dopiero w nadchodzących miesiącach. Do tego czasu dla wielu użytkowników atrakcyjność kafelkowego interfejsu będzie znikoma.
Źródło: Softpedia
Komputer nie włącza sprawdź sygnał Buzzz
Komputer nie włącza się, piszczy? Sprawdź sygnały POST
Kiedy komputer piszczy i nie uruchamia się poprawnie, to chce przekazać nam wtedy, że dzieje się z nim coś niedobrego i nie jest w stanie wykonać prawidłowego rozruchu.
Owe sygnały dźwiękowe to tzw. Sygnały POST (Power On Self Test), czyli nic innego jak rezultat wewnętrznej samokontroli komputera, wykonywanej przy każdym uruchomieniu. Chwilę po rozpoczęciu uruchamiania system BIOS zaczyna procedurę, mającą na celu sprawdzenie poprawności działania wszystkich podzespołów. Kiedy natyka się na błędnie funkcjonujący podzespół – informuje użytkownika poprawnym sygnałem POST.
Warto wspominać o tym, że sygnalizacja błędu nie zawsze oznacza, że któryś z podzespołów jest wadliwy – niekiedy zdarza się, że sygnalizacja jest spowodowana niedokładnie wpiętą taśmą lub niewłaściwie zamontowanym module pamięci RAM. Jedno czego możemy być pewni to poprawność wskazania pochodzenia problemu – dalsze czynności zależą już od nas.
Przyjrzyjmy się zatem samym sygnałom dźwiękowym, które komputer może wyemitować w razie problemów. Istnieje pewna lista domyślnych sygnałów, aczkolwiek różnią się one ze względu na producenta BIOSu. Dokładny opis kodów powinien znaleźć się w dokumentacji płyty głównej, jeśli takiej nie posiadamy musimy opierać się na standardowych listach sygnałów POST i liczyć na to, że będą one kompatybilne z naszą płytą główną. Listy kodów możemy także znaleźć na stronach internetowych producenta płyty głównej lub samego BIOSu – logo producenta powinniśmy zauważyć przy każdym uruchomieniu kompa, gorzej jeżeli do uruchomienia nie dochodzi.
Załóżmy, że jesteśmy zaopatrzeni w właściwą listę sygnałów alarmowych – poniżej zamieszczam typową listę. W tym wypadku namierzenie usterki jest banalnie proste – wystarczy porównać sygnały podawane przez komputer z posiadaną listą. Po zlokalizowaniu usterki możemy przystąpić do samodzielnej reperacji – np. korzystając z pomocnych artykułów, ułatwiających lokalizację awarii i opisujących przykładowe naprawy. W ostateczności, możemy komputer zawieźć do najbliższego serwisu komputerowego – znając wstępnie powody wadliwego funkcjonowania kompa, mamy pewność, że serwis komputerowy nie oszuka nas na naprawie.
Kody dźwiękowe BIOS-u
BIOS Award i Phoenix Award
• 1 krótki - wszystko w porządku.
• 1 długi - błąd pamięci
• 1 długi|2 krótkie - błąd parzystości RAM
• 1 długi 2 krótkie - błąd karty graficznej
• 1 długi 3 krótkie – błąd pamięci karty graficznej lub jej brak
• Powtarzający - błąd pamięci RAM
• Zmienny niski i wysoki - błąd procesora
• Podczas pracy komputera – przegrzanie procesora
BIOS AMI
• 1 krótki - błąd odświeżania pamięci RAM
• 2 krótkie - błąd parzystości pamięci RAM
• 3 krótkie - błąd w pierwszych 64KB pamięci RAM
• 4 krótkie - błąd zegara systemowego lub pierwszego wtyku pamięci
• 5 krótkich - błąd procesora
• 6 krótkich - błąd kontrolera klawiatury
• 7 krótkich - błąd trybu wirtualnego procesora
• 8 krótkich - błąd I/O pamięci karty graficznej
• 9 krótkich - błąd sumy kontrolnej BIOS-u
• 10 krótkich - błąd rejestru I/O pamięci CMOS
• 11 krótkich - błąd pamięci cache L2 procesora
• 1 długi|2 krótkie – błąd karty graficznej
• 1 długi 3 krótkie – błąd pamięci RAM
• 1 długi 8 krótkie – problemy związane z wyświetlaniem obrazu przez kartę graficzną
• Ciągły dźwięk – brak pamięci RAM lub karty graficznej
BIOS PHOENIX
(słowo wytłumaczenia np.: 1-2-1 oznacza że wystąpił jeden sygnał później była pauza kolejno dwa sygnały|znowu pauza i jeden dźwięk)
• 1-1-2 – błąd procesora lub gdy niski ton błąd płyty głównej
• 1-1-3/4-2-2 – błąd pamięci CMOS
• 1-1-4 - błąd parzystości pamięci RAM
• 1-2-1 - błąd zegara systemowego
• 1-2-2 - błąd kontrolera DMA
• 1-2-3 - błąd kontrolera DMA
• 1-3-1 - błąd dotyczący odświeżania pamięci RAM
• 1-3-2 – błąd testu pamięci RA
• 1-3-3 - błąd pierwszego wtyku pamięci RAM
• 1-3-4 - błąd parzystości pamięci RAM w pierwszych 64 KB
• 1-4-1 - błąd lini adresowej pamięci
• 1-4-2 - błąd parzystości pamięci RAM
• 1-4-3/1-4-4 – błąd magistrali EISA
• 2-x-x - błąd pamięci RAM
• 3-1-1 - błąd kontrolera DMA (Slave)
• 3-1-2 - błąd kontrolera DMA (Master)
• 3-1-3 – błąd kontrolera przerwań (Master)
• 3-1-4 – błąd kontrolera przerwań (Slave)
• 3-2-4 - błąd kontrolera klawiatury
• 3-3-1 – wyczerpała się bateria CMOS
• 3-3-2 – błąd pamięci CMOS
• 3-3-4 - błąd karty graficznej
• 3-4-1 - błąd karty graficznej
• 4-2-1 - błąd zegara systemowego
• 4-2-3 - brak połączenia z klawiaturą
• 4-2-4 - przerwany test procesora
• 4-3-1 - błąd podczas testu pamięci RAM
• 4-3-3- błąd zegara systemowego
• 4-3-4 – błąd zegara czasu rzeczywistego
• 4-4-1 - błąd portu szeregowego
• 4-4-2 - błąd portu równoległego
• 4-4-3 – błąd procesora
Nie wszystkie kłopoty z komputerem niosą za sobą brak możliwości jego uruchomienia, a jedyne wiadomości, które dostajemy to opis problemu w języku angielskim. Dla ułatwienia załączam także listę typowych informacji tekstowych BIOSu.
Komunikaty tekstowe błędów w BIOS-ie
• A20 Error/Primary Input Device Not Found/Keyboard Error/Keyboard error or no keyboard present - błąd sterownika klawiatury (bramka A20). Należy wymienić układ 8042 |lub poprawnie podłączyć klawiaturę.
• Address Line Short! - błędnie zdekodowany adres
• Cache Memory Bad|Do Not Enable Cache! - pamięć podręczna cache procesora jest uszkodzona
• CH-2 Time Error - błąd zegara numer 2
• CMOS Battery State Low - bateria podtrzymująca pamięć CMOS wyczerpuje się
• CMOS battery failed – zużyła się bateria na płycie głównej
• CMOS Checksum Failure/BIOS ROM checksum error - błąd sumy kontrolnej BIOS-u
• CMOS System Options Not Set - brak ustawień konfiguracyjnych pamięci CMOS
Diskette Boot Failure – Dyskietka w napędzie A: jest uszkodzona bądź system z innego powodu nie może być poprawnie uruchomiony
• DMA Error - błąd sterownika DMA
• DMA #X Error - błąd w kanale DMA nr X.
• FDD Controller Failure - błąd sterownika napędyu FDD
• Fixed Disk 0/Disk 1 Failure – błąd nadrzędnego dysku twardego
• Fixed Disk 0/Disk 1 Failure – błąd nadrzędnego dysku twardego
• Fixed Disk Controller Failure – BIOS nie może znależc dysku twardego
• Floopy disk fail – błąd stacji dyskietek
• FDD Controller Failure – błąd dotyczący kontrolera stacji dyskietek
• HDD Controller Failure - błąd sterownika dysku twardego
• Hard disk install failure – BIOS nie może zainicjować dysku twardego
• HDD Controller Failure – BIOS nie może znaleźć dysku twardego
• Invalid Boot Diskette - dyskietka znajdująca się w napędzie A: nie pozwala na uruchomienie z niej systemu operacyjnego
• I/O Card Parity Error at X - błąd parzystości karty I/O umiejscowiony w X
• Memory test fail – błąd podczas testu pamięci RAM
• Primary Boot Device Not Found – brak dysku twardego|przez co nie może być uruchomiony system.
• PCI IRQ Conflict/Bad PnP Serial ID Checksum – błąd kart rozszerzeń
• System Cache error – wyłączona pamięć podręczna procesora
• System battery is dead – wyczerpała się bateria|która podtrzymuje pamięć CMOS
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
numer seryjny:535e513c-d150-4a03-925a-07375bef4303
Komputer nie włącza się? Diagnoza samodzielna
Komputer nie włącza się? Napraw sam!
Już chyba każdemu posiadaczowi kompa zdarzyła się jakaś awaria. Najczęściej zanosimy sprzęt do jakiegoś serwisu komputerowego, tym bardziej jeżeli podzespoły nadal objęte są gwarancją producenta.
Już chyba każdemu posiadaczowi kompa zdarzyła się jakaś awaria. Najczęściej zanosimy sprzęt do jakiegoś serwisu komputerowego, tym bardziej jeżeli podzespoły nadal objęte są gwarancją producenta. Gorzej jeśli okres gwarancyjny już minął – narażamy się w tedy na mniejsze lub większe wydatki połączone z naprawą komputera albo wymianą podzespołów. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wiele usterek nie wymaga zawiłej wiedzy informatycznej, a naprawy kończą się na odkręceniu kilku śrubek i zamianie części. Postaram się przybliżyć parę najbardziej przeciętnych usterek komputerów PC, z którymi każdy użytkownik powinien sobie dać radę.
Wiele usterek daje się zdiagnozować chwilę po uruchomieniu peceta. BIOS każdego komputera diagnozuje cały sprzęt podczas jego rozruchu i w przypadku znalezienia usterki daje zadowalające znaki dźwiękowe. Analiza znaku zwanego POST zezwoli na najszybszą diagnozę usterki komputera – na podstawie typowych znaków POST sprawdzamy podzespoły wskazane przez BIOS – przydatne będą kolejne części tego artykułu. Zdarza się jednak, że pecet nie uruchamia się w ogóle lub też BIOS nie daje nam żadnych podpowiedzi.
Wymiana zasilacza
Jeżeli twój pecet nie uruchamia się i nie daje żadnego znaku życia – może okazać się, że potrzebna będzie wymiana zasilacza (jednostki PSU). Najprościej jest zabrać się do tego przygotowując zasilacz z innego komputera – taki, co do jakiego mamy pewność, że jest działający gdyż pracował ze sprawnym zestawem PC. Tak więc montujemy dobry zasilacz do komputera, w którym diagnozujemy usterkę. Jeśli komputer odpali się po wymianie zasilacza – mamy pewność co do awarii jednostki zasilania PSU. Jeśli natomiast komputer nadal się nie włącza to winny może być inny podzespół komputera, np. płyta główna. Niestety, może się także okazać, że przepięcie na starym zasilaczu spowodowało bardziej rozległe uszkodzenia – z tego powodu nie polecam montażu starego zasilacza na sprawnym PC, w celu przekonania się czy zasilacz jest sprawny.
Nie jest to na szczęście finisz dla naszego kompa – większość z zasilaczy udaje się bardzo łatwo zreperować poprzez wymianę bezpiecznika – odradzam jednakże robienie tego rodzaju operacji osobom, które nie mają nijakiego pojęcia o elektronice.
Warto w tym momencie zanotować, że przy zakupie komputera PC znaczące jest, by pamiętać o wysokiej jakości zasilacza. Wiele osób zapomina, że jest to bardzo ważny aspekt, a słabej jakości zasilacze nie tylko szybko się psują, ale potrafią także pociągnąć za sobą awarię odrębnych podzespołów i tym samym stracić możemy wiele więcej pieniędzy niż wydając kilkanaście pln więcej na dobry zasilacz.
Pamięć RAM
Kości pamięci RAM to podzespoły, które niestety lubią ulegać awarii, szczególnie w komputerach z wieloletnim przebiegiem. O awarii pamięci RAM możemy przekonać się rozpatrując wspomniany wcześniej znak POST. Znaki dźwiękowe powiązane z awarią pamięci RAM są bardzo zróżnicowane – zależnie od producenta BIOSu, dlatego odsyłam ponownie do standardowej listy sygnałów POST.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie rozszyfrować sygnału POST, możemy ręcznie zdiagnozować usterkę na parę sposobów. Na pewno rozpocząć trzeba od otwarcia obudowy komputera i odnalezienia pamięci RAM. Płyty główne wyposażone są przeważnie 2-4 gniazd (slotów) na pamięci RAM, z których nie zawsze wszystkie zajęte są kościami pamięci. Diagnozę rozpoczynamy od wybrania jednej kości RAM i montowania jej kolejno w każdym slocie – potrafimy w ten sposób zdiagnozować awarię pamięci jak i samego slotu. Czynność powtarzamy dla każdej kości RAM – jeśli któraś z konfiguracji zezwoli na bezproblemowe odpalenie peceta to mamy przyczynę awarii – zgodnie z logiką, zniszczenie pamięci RAM albo jednego z slotów.
W wypadku awarii jednego z gniazd pamięci RAM możemy zamontować wszystkie kości z pominięciem popsutego slotu albo (jeśli nie mamy takiej możliwości) oddajemy płytę główną do serwisu komputerowego, gdzie wyceniona zostanie naprawa slotu – sami nie zabieramy się za tego typu naprawy, chyba że naprawdę wiemy co robimy.
Jeżeli natomiast uznamy, że zepsuta jest pamięć RAM – wymieniamy ją lub kontaktujemy się ze sprzedawcą, ponieważ większość obecnych producentów pamięci daje dożywotnią gwarancję na swoje produkty.
Karta graficzna
Podobnie do poprzedniej usterki, awaria karty graficznej powinna być sygnalizowana należytym dźwiękiem przez BIOS. Najczęściej spotykamy się z sygnałami POST przy jednoczesnym braku reakcji monitora – stały czarny obraz. Jeśli jednak komputer uruchamia się bez problemów, tzn. wydaje dźwięki towarzyszące poprawnemu uruchomieniu kompa, jednak ekran zostaje czarny - warto zbadać podłączenie monitora do karty graficznej (przeważnie niebieska wtyczka, VGA). Jeśli przewód wygląda ok. – może okazać się, że karta delikatnie wyskoczyła ze swojego gniazda na płycie głównej. Otwieramy wtedy obudowę i przy odłączonym zasilaniu odkręcamy i wyjmujemy kartę graficzną (profilaktycznie przedmuchujemy slot karty, najlepiej sprężonym powietrzem), następnie wkładamy kartę z powrotem, dokręcamy do obudowy i testujemy czy wszystko działa jak należy.
Jeśli powyższe czynności nie pomogły – pozostaje zgłosić się z kartą graficzną do serwisu. Najczęściej uszkodzeniu ulega procesor graficzny (GPU) lub pamięci – serwisy wykonują wtedy tzw. Reballing BGA, który jest właściwie nierealny do wytworzenia w warunkach domowych.
Przegrzewanie się, wysokie temperatury
Bardzo częstym problemem, towarzyszącym przede wszystkim starym pecetom, jest przegrzewanie się podzespołów. Najbardziej pospolitym objawem są wysokie temperatury z tyłu kompa, w pobliżu wylotu powietrza, a w przypadkach większego zaniedbania – resetowanie się peceta po jego dłuższej pracy.
Żeby temu zapobiec, warto pamiętać o dodatkowym chłodzeniu komputera, w które zestawy nie są domyślnie wyposażane. Mowa tutaj o pomocniczym wentylatorze w obudowie, pomagającym wyciągać gorące powietrze z wnętrza, a także dodatkowe chłodzenie procesora (CPU), zastępujące mniej efektywne, domyślne układy chłodzenia.
Dobrze jest pomyśleć o temperaturach zanim okażą się zbyt wysokie – montaż pomocniczego wentylatora nie jest ani drogi ani skomplikowany, a znacznie poprawi obieg powietrza we wnętrzu kompa. Znaczące jest także, aby pamiętać o systematycznej wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze – kosztuje ona kilka zł, a jej wymiana często obniża temperaturę procesora w stresie nawet o 30%. Wymianę pasy termoprzewodzącej zaczynamy, tradycyjnie, od wyłączenia zasilania i otwarcia obudowy. Namierzamy procesor, przykryty radiatorem z wentylatorem – odpinamy od płyty głównej przewód łączący z wentylatorem (zapamiętujemy jak i gdzie został wpięty), a następnie zdejmujemy kompletne chłodzenie. Istnieją trzy klasyczne metody montowania chłodzenia na procesorze – dla procesorów firmy Intel najczęściej instalowane jest za pomocą czterech obrotowych kołków, które odbezpieczamy przekręcając zgodnie ze strzałkami. Alternatywą dla tego rozwiązania są cztery długie śrubki, które wystarczy wykręcić. Chłodzenie procesorów AMD najczęściej montowane jest zaciskowo, bezpośrednio do plastikowego koszyka przy podstawce procesora. W tym wypadku wystarczy wypiąć zabezpieczenie naciskając kciukiem w odpowiednim miejscu i jednocześnie odbezpieczając przeciwną stronę. Po zdjęciu radiatora przystępujemy do wydobycia procesora z jego gniazda. Tutaj także spotkamy się z kilkoma standardowymi zabezpieczeniami, których usunięcie wiąże się najczęściej z podniesieniem zawleczki. Ze zdjętym procesorem obchodzimy się bardzo delikatnie, lekkie wygięcie jednej z wielu nóżek może uniemożliwić montaż CPU na jego miejsce. Za pomocą ręcznika papierowego, starannie czyścimy górną powierzchnię procesora, tak aby usunąć pozostałości po starej paście – tak samo robimy w przypadku radiatora. Po skrupulatnym wyczyszczeniu obu podzespołów, ostrożnie nakładamy na procesor pastę, którą następnie dokładnie rozsmarowujemy na całą powierzchnię rdzenia procesora. Po nałożeniu pasty montujemy powrotem CPU do jego gniazda, nakładamy radiator i odpinamy wentylator do płyty głównej.
Przed wykonaniem tych czynności warto zbadać temperatury procesora, tak żeby po ich wykonaniu mieć jakiś pogląd na efekty – do tego celu używamy programów typu Everest.
Zdarzają się także przegrzania kart graficznych, które objawiają się wyświetlaniem na ekranie „krzaków” czyli tzw. Artefaktów. Czasami zaobserwować można poziome lub pionowe pasy na monitorze, a także kilkukrotnie powielony, rozmazujący się lub podskakujący obraz. Możemy wtedy spróbować wymiany pasty termoprzewodzącej, aczkolwiek tego typu awarie najczęściej pojawiają się na stałe – a wtedy nie obejdzie się bez reballingu BGA, czyli wizyty w serwisie komputerów.
Płyta główna
Jednym z najbardziej ważnych elementów peceta jest płyta główna – to na niej instalujemy wszystkie podzespoły. Nie są to niestety okazjonalne awarie, a jednocześnie niełatwo jest je zdiagnozować w warunkach domowych.
Jeśli komputer w ogóle się nie uruchamia warto wymontować z płyty wszystkie zbędne podzespoły, zostawiając wyłącznie procesor, jedną kość pamięci RAM i kartę graficzną (jeśli nie posiadamy zintegrowanej grafiki). W ten sposób ograniczamy ilość potencjalnych usterek. Jeśli komputer wciąż się nie uruchamia, a z sygnałów POST nic nie jesteśmy w stanie wywnioskować to możemy próbować wymiany procesora, pamięci i grafiki na podzespoły, co do których mamy pewność, że są sprawne. Jest jednak pewne ryzyko, gdyż jeżeli awaria wywołana jest np. zwarciem na płycie głównej to ryzykujemy wtedy uszkodzenia sprawnych podzespołów.
Jeśli dojdzie do ostateczności i zgłosimy się ze sprzętem do serwisu to musimy liczyć się z tym, że rzadko opłaca się reperować uszkodzone płyty główne PC – zazwyczaj naprawia się tylko te droższe modele lub płyty główne laptopów, których ceny są bardzo wysokie w porównaniu do wartości całego sprzętu.
Napęd optyczny – CD / DVD
W wypadku awarii napędu optycznego diagnoza okazuje się względnie łatwa – awarie cechują się problemami z wczytywaniem płyt – płyty wczytują się znacznie dłużej aniżeli kiedyś albo nie wczytują w ogóle, a w przypadku płyt multimedialnych, odtwarzana muzyka lub film przycina się (uwaga, w tym wypadku problemem mogą być także kodeki audio/video!). Najczęstszą przyczyną tego typu awarii jest zanieczyszczony laser. Czasem wystarczy zastosować specjalną płytę czyszczącą, osiągalną w każdym sklepie komputerowym – koszt jest niewielki. Jeśli to nie pomaga, warto dostać się do samego lasera i przeczyścić go. W wypadku laptopów laser znajduje się bezpośrednio na wysuwanej tacce, natomiast w wypadku napędów komputerów PC, żeby dostać się do lasera należy rozkręcić obudowę napędu. Laser czyścimy za pomocą patyczka do uszu zamoczonego w należytym preparacie – unikamy spirytusu, który może zniszczyć plastikową obudowę lasera.
Jeżeli wyczyszczenie lasera nie pomaga albo usterka objawia się w inny sposób, np. nie wysuwa się tacka napędu albo nie słychać aby płyta się w ogóle kręciła – wymieniamy napęd na nowy, naprawy tego rodzaju awarii zawsze przewyższają niewysoki koszt nowego napędu.
Dysk twardy
Rodzaje awarii dysku twardego są bardzo różnorodne, możliwości jego uszkodzenia jest naprawdę wiele. Bardzo często zdarza się, że dysk nie jest wykrywany podczas uruchomienia komputera. Na początek powinniśmy zbadać czy dysk jest widoczny w BIOS-ie, aby się do niego dostać wciskamy w pierwszej fazie uruchomienia komputera przycisk odpowiadający za uruchomienie menu BIOS – najczęściej klawisz F1 lub DEL, informacja o odpowiednim klawiszu wyświetla się moment po uruchomieniu komputera. Jeśli dysk jest widoczny w BIOS-ie oznacza to, że mamy do czynienia z uszkodzeniem logicznym, z którym uporać możemy się z pomocą stosownego oprogramowania udostępniającego takie opcje jak naprawa systemu plików i/albo partycji. Jeżeli zależy nam na danych z dysku, warto pomyśleć o użyciu oprogramowania do odzysku danych z dysków HDD.
Jeśli nie posiadamy dostępu do żadnego tego typu oprogramowania, zostaje próba tzw. Głębokiego formatowania. Jego wykonanie skutkuje niejako przywróceniem dysku do stanu fabrycznego, skasowane zostają wszelkie dane, a także informacje o partycjach i systemie plików.
Gorzej jest w wypadku, gdy dysk nie jest widoczny w BIOS-ie. Możemy wtedy założyć, że uszkodzeniu uległa elektronika dysku – osoby, które mają jakiekolwiek pojęcie o elektronice mogą podjąć się próby wymiany elektroniki posługując się działającym nośnikiem tej samej serii jako „dawcą”, chociaż najczęściej kończy się wymianą dysku na nowy.
Zdarza się także, że uszkodzenie dysku objawia się głośnym stukaniem w jego osłonie – takie naprawy także nie mają większego sensu, chyba że akurat posiadamy dostęp do specjalistycznego laboratorium. Profesjonalne przedsiębiorstwa są w stanie odzyskać dane właściwie z każdego dysku – nawet spalonego lub stłuczonego na kawałki – taka rozrywka niestety kosztuje niekiedy kilkakrotnie więcej aniżeli nowy komputer.
Błędy oprogramowania, systemu operacyjnego
Bardzo często źródłem błędnego działania komputera nie są uszkodzenia sprzętu, a wadliwe działania oprogramowania, przede wszystkim systemu operacyjnego. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że systemy operacyjne (głównie te z rodziny Windows) z czasem wymagają ponownej instalacji. Zależnie od tego jak dbamy o swój system, już po kilku miesiącach komputer może zacząć działać powoli, zawieszać się lub wyświetlać tzw. Blue screen of Death czyli popularny niebieski ekran. System operacyjny z czasem „nabiera” mnóstwo zbyteczny plików i informacji pozostałych po odinstalowanych programach, a także łapie wirusy i różne złośliwe oprogramowanie. Dlatego najczęściej warto rozpocząć naprawę kompa od systemu operacyjnego.
Najczęściej prezentujemy sobie, że reinstalacja systemu wiąże się z utratą danych, ale nic bardziej mylnego. Pliki na jakich nam zależy wystarczy przekopiować na odrębną partycję, na dysk zewnętrzny, pendrive lub po prostu nagrać na płytę. Większość programów posiada także funkcje eksportowania danych, takich jak zakładki przeglądarki internetowej.
Zapraszam
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Subskrybuj:
Posty (Atom)